ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΕΙΣ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΩΝ

Από την σύμβουλο κυρία Αθηνά Σαλωνίδου

ΘΕΜΑ : Διοργάνωση επιμορφωτικού σεμιναρίου του Τομέα Ηλεκτρονικής στο 3ο Ε.Κ. Δ΄ Αθήνας - Ν. Σμύρνης

Σας ενημερώνουμε ότι σε συνεργασία με τον Τομέα Ηλεκτρονικών του 3ου ΕΚ Δ? Αθήνας-Ν. Σμύρνης διοργανώνουμε εργαστηριακό επιμορφωτικό σεμινάριο με θέμα

«Εφαρμογές με Μικροελεγκτές».

Το σεμινάριο θα διεξαχθεί στους  χώρους των εργαστηρίων του Τομέα Ηλεκτρονικών του 3ου ΕΚ Ν. Σμύρνης

(Κύπρου 21-25 & Μηδείας, Νέα Σμύρνη Τηλ.: 210 9316020)

Γραμμή                                           Στάση αποβίβασης

130 ΠΕΙΡΑΙΑΣ- Ν.ΣΜΥΡΝΗ (ΚΥΚΛΙΚΗ)   Τηλεμάχου(προς Πειραιά) ή Κρήτης (προς Ν. Σμύρνη)

210 ΣΤ. ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ - ΑΓ.ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ                          Μυκάλης

106 ΠΛ. ΚOΛ/ΤΡΩΝΗ - ΑΓ. ΒΑΡΒΑΡΑ                Τηλεμάχου(από αφετηρία)ή Κρήτης(από τέρμα)

816 ΤΑΥΡΟΣ - ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ                                       Μυκάλης

ΤΡΑΜ 1 ή 2  (από σταθμό ΜΕΤΡΟ: Ν. ΚΟΣΜΟΣ)               Μηδείας-Μυκάλης

σύμφωνα με το παρακάτω πρόγραμμα  Πέμπτη 3 Απριλίου 2014 ώρα 17:00-20:00

Θεωρητικό μέρος

• Mικροελεγκτές-Μικροεπεξεργαστές PIC, ATmega328 (Σ.Καλπογιάννης)
  • Arduino χαρακτηριστικά - Ολοκληρωμένο Περιβάλλον Ανάπτυξης (Ι. Μαλτέζος)
  • Δομή προγράμματος-Βασικές εντολές (Α. Μαρμαρινός)

Πρακτικές εφαρμογές με μικροελεγκτή

• Έλεγχος θερμοκρασίας (I. Μαλτέζος)
  • Έλεγχος DC κινητήρα (I.Κουβαράκης)
  • Μετρητής απόστασης με απεικόνιση της ένδειξης σε display (X. Δερμάτης)
  • Πινακίδα οπτικών εφφέ (N.Λεοντσίνης)
  • Έλεγχος κινητήρα servo -Ρομποτικός Βραχίονας (Π. Πούτος)
  • LED Matrix (Π. Μπαλούρδος)
  • Ανίχνευση κίνησης με PIR sensor (Α. Μαρμαρινός)
  • Αυτοματισμός με LDR (Χ.Τουμασάτος)

Το σεμινάριο στοχεύει στην επιμόρφωση καθηγητών του Τομέα Ηλεκτρονικών των ΕΠΑΛ για την υποστήριξη των μαθημάτων του Τομέα αλλά και της Ειδικής Θεματικής Δραστηριότητας. Στα πλαίσια του επιμορφωτικού σεμιναρίου θα παρουσιαστούν κυρίως πρακτικές εφαρμογές και παραδείγματα εντός του εργαστηρίου. Οι ενδιαφερόμενοι εκπαιδευτικοί μπορούν να υποβάλλουν ηλεκτρονικά την αίτησή τους  στην διεύθυνση  http://goo.gl/q4rFdK μέχρι την Παρασκευή 21 Μαρτίου 2014.

Παρακαλούνται οι Διευθυντές των Σχολείων όπως ενημερώσουν τους εκπαιδευτικούς που ανήκουν στο Σχολείο τους.

Η Σχολική Σύμβουλος  Α. Σαλωνίδου ΠΕ12-Φυσικών Ραδιοηλεκτρολόγων

Από τον σύμβουλο Ηλεκτρονικής  κύριο Αλέξανδρο Παπαδημητρίου

ΘΕΜΑ : Πρόσκληση σε επιμορφωτικό σεμινάριο

Ο σύμβουλος Ηλεκτρονικής Αλέξανδρος Παπαδημητρίου οργάνωνει επιμορφωτικό σεμινάριο με θέμα:

Μαθητοκεντρική προσέγγιση της εκμάθησης των μικροεπεξεργαστών μέσω επίλυσης προβλήματος.

Το σεμινάριο θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη, 13/03/2014 στο χώρο του 6ου ΕΠΑ.Λ. Αθηνών, Νέστου 4 και Μιχαλακοπούλου- 11527, Πλατεία Μαβίλης, Αμπελόκηποι.

Ο πλησιέστερος σταθμός του μετρό είναι του «Μεγάρου Μουσικής».

Η διάρκεια του σεμιναρίου  είναι από 12:00  έως 14:00 μ.μ

Από ενημέρωση του συμβούλου των Ηλεκτρονικών κυρίου Αλέξανδρου Παπαδημητρίου.

ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΩΝ ΑΠΟ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΤΟΥ 1ου ΕΠΑΛ ΠΕΡΑΜΑΤΟΣ

Διοργάνωση επιμορφωτικού σεμιναρίου του Τομέα Ηλεκτρονικής

Για τους καθηγητές ΠΕ12 Φυσικούς Ρ/Η και Ηλεκτρονικούς Μηχανικούς των ΕΠΑΛ, διοργανώνεται

επιμορφωτικό σεμιναρίο με θέμα:

Ανάπτυξη εφαρμογών με μικροϋπολογιστικό σύστημα βασισμένο στην πλατφόρμα Arduino?

Το σεμινάριο μπορούν να το παρακολουθήσουν και εκπαιδευτικοί κλάδων ΠΕ17 και ΤΕ01 ειδικότητας Ηλεκτρονικών κατόπιν αίτησης τους.

Το σεμινάριο θα πραγματοποιηθεί την Δευτέρα στις 03/02/14 στο χώρο του 1ου ΕΠΑΛ Περάματος / 7ο Ε.Κ Πειραιά και ώρα 14:00-17:00 μμ

• Γραμμή 843 ΠΕΙΡΑΙΑΣ - ΠΕΡΑΜΑ από Σταθμό ΗΣΑΠ Πειραιά,
  • Γραμμή Γ18 ΟΜΟΝΟΙΑ-ΠΕΡΑΜΑ (ΜΕΣΩ ΓΡΗΓ.ΛΑΜΠΡΑΚΗ)
  • Γραμμή Β18 ΟΜΟΝΟΙΑ-ΠΕΡΑΜΑ (ΜΕΣΩ ΠΕΤΡΟΥ ΡΑΛΛΗ)

Στόχος του σεμιναρίου είναι η εξάσκηση των εκπαιδευτικών πάνω στις σύγχρονες δυνατότητες των μικροϋπολογιστικών συστημάτων. Στα πλαίσια του επιμορφωτικού σεμιναρίου θα αναπτυχθούν πρακτικές εφαρμογές και παραδείγματα εντός του εργαστηρίου Ηλεκτρονικών από τους συμμετέχοντες εκπαιδευτικούς. Οι εργαστηριακές ασκήσεις που θα υλοποιηθούν σχεδιάστηκαν από τον κ. Ι. Μαλτέζο εκπαιδευτικό του ΕΠΑ.Λ. Περάματος, ενώ συμμετείχαν στην επιμέλεια του υλικού οι κκ. Α. Νίκας, Ι. Κουβαράκης και Χ. Δερμάτης, Ηλεκτρονικοί  του ίδιου ΕΠΑΛ.

Όσοι εκπαιδευτικοί επιθυμούν να το παρακολουθήσουν παρακαλούνται να δηλώσουν έγκαιρα τη συμμετοχή τους, με τα στοιχεία επικοινωνίας τους, ηλεκτρονικά στην διεύθυνση  Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε., μέχρι την Δευτέρα 20-01-14 .

Λόγω του περιορισμένου αριθμού θέσεων θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας. Στους συμμετέχοντες θα δοθεί βεβαίωση παρακολούθησης.

Απο ενημέρωση της Σχολικής Συμβούλου Α. Σαλωνίδου ΠΕ12-Φυσικών Ραδιοηλεκτρολόγων