InterSTEM

Εκπαιδευτική καινοτομία InterSTEM

Για μια ακόμα χρονιά τα προγράμματα Erasmus+ έχουν πρωταγωνιστική θέση στο σχολείο μας, καθώς για τα έτη 2020-2022 το 1ο ΕΠΑ.Λ. Περάματος συμμετέχει ως εταίρος στο πρόγραμμα InterSTEM. Η μέθοδος STEM είναι μια καινούργια μέθοδος που αφορά τα επιστημονικά πεδία της τεχνολογίας, της επιστήμης, των μαθηματικών και της μηχανολογίας και το πώς θα μπορούν να διδαχθούν ως μαθήματα με έναν διαθεματικό τρόπο. Η καινοτομία του προγράμματος ΙnterSTEM έγκειται στο ότι εφαρμόζουμε τη μέθοδο STEM, που αφορά μόνο τις θετικές επιστήμες, και σε θεωρητικά γνωστικά αντικείμενα, όπως είναι η Ιστορία, τα Θρησκευτικά, η Γλώσσα, η Πολιτική Παιδεία και η Οικονομία. Συνδυάζονται επομένως θεωρητικά και θετικά γνωστικά αντικείμενα με αλληλοσυμπληρωματικό και αλληλεξαρτώμενο τρόπο.

Το όφελος για τους μαθητές είναι μεγάλο, καθώς μπορούν να κατανοήσουν καλύτερα τη σύνδεση διαφορετικών μαθημάτων, καλλιεργώντας τόσο ψηφιακές όσο και γλωσσικές δεξιότητες (από το συνδυασμό εντός του παιχνιδιού, για παράδειγμα, του μαθήματος της πληροφορικής και της γλώσσας)

Ο συνδυασμός των διάφορων γνωστικών πεδίων θα επιτευχθεί με την δημιουργία ενός διαδικτυακού διαθεματικού παιχνιδιού (serious interdisciplinary game) μέσα από τη συνεργασία του σχολείου μας με ιδιωτικούς και δημόσιους φορείς από τη Γαλλία, την Ολλανδία, την Ισπανία, τη Ρουμανία.

Υπεύθυνοι καθηγητές (για το σχ.έτος 2020-21):

Αναγνωστάκου Ηλιάννα, Φιλόλογος

Κουρτίδου Σοφία, Φιλόλογος

Μουρατίδης Μάριος, MSc. Eng.

Ιστοσελίδα Προγράμματος: https://interstem.eu/index.php/el/

Η σελίδα στο Facebook https://www.facebook.com/Inter-STEM-101904375149160

Τίτλος Προγράμματος: Interdisciplinary use of Science, Technology, Engineering and Mathematics (STEM) for teaching non-STEM subjects in compulsory education, No 2020-1- FR01-KA201-080015

Η υποστήριξη της Ευρωπαϊκής Επιτροπής για την παραγωγή της παρούσας ιστοσελίδας δεν συνιστά αποδοχή του περιεχομένου, το οποίο αντανακλά τις απόψεις μόνον των δημιουργών, και η Ευρωπαϊκή Επιτροπή δεν φέρει ουδεμία ευθύνη για οποιαδήποτε χρήση των πληροφοριών που εμπεριέχονται σε αυτό.