ΕΠΙΔΟΣΗ ΕΛΕΓΧΩΝ ΠΡΟΟΔΟΥ

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες, σας ενημερώνουμε πως αύριο 1 Φεβρουαρίου 2023 και ώρα 12:30,  θα γίνει η επίδοση των ελέγχων προόδου των μαθητών. Η παρουσία όλων κρίνεται απαραίτητη.

Σε περίπτωση αδυναμίας παραλαβής την αυριανή ημέρα, μπορείτε να προσέρχεστε από τις 2 Φεβρουαρίου στα διαλείμματα είτε να εξουσιοδοτήσετε κάποιο άλλο ενήλικο άτομο.

Μ. Μουρατίδης

Επανέναρξη μαθημάτων από 10-5-2021 και Self test

Επανέναρξη μαθημάτων από 10-5-2021

Το πρόγραμμα των μαθημάτων που ακολουθούμε είναι εκείνο της διαδικτυακής περιόδου. Αλλάζει το ωρολόγιο πρόγραμμα.

Όλα τα μαθήματα ξεκινούν κάθε μέρα την 1η ώρα στις 08:20.

Καθημερινά γίνεται έλεγχος των βεβαιώσεων των μαθητών/τριών για το αποτέλεσμα του self-test, κατά την είσοδο τους στο σχολείο.

Προμηθευτείτε το τεστ από το φαρμακείο καθημερινές (Τρίτη ή Παρασκευή), για να το πραγματοποιήσετε την Τετάρτη ή την Κυριακή αντίστοιχα.

Η χρήση μάσκας είναι υποχρεωτική τόσο στη διάρκεια του μαθήματος, όσο και του διαλείμματος.

Η υπηρεσία της δήλωσης αποτελεσμάτων των self test είναι διαθέσιμη και έως 24 ώρες πριν την προσέλευση στο σχολείο (πλατφόρμα self-testing.gov.gr).

Μαθητές, μαθήτριες, εκπαιδευτικοί, διοικητικό και βοηθητικό προσωπικό των σχολικών μονάδων, είναι υποχρεωτικό να δηλώνουν στην πλατφόρμα το αποτέλεσμα του τεστ (θετικό ή αρνητικό) και κατά την προσέλευση στο σχολείο οφείλουν να έχουν μαζί τους βεβαίωση αρνητικού τεστ, ώστε η λειτουργία του σχολείου μας να γίνεται με ασφάλεια.

Παραμένει η ισχυρή σύσταση για αυστηρή τήρηση όλων των μέτρων προστασίας, αφού το self test, είναι ένα συμπληρωματικό εργαλείο που αφορά κυρίως στην έγκαιρη ανίχνευση ασυμπτωματικών φορέων.

Self test, εύκολα κι απλά!
Ένα ακόμη εργαλείο που έχουμε στη διάθεσή μας, ώστε να προστατεύσουμε τον εαυτό μας και τους αγαπημένους μας.
Δείτε το βίντεο με τις αναλυτικές οδηγίες χρήσης των δωρεάν οικιακών τεστ ταχείας ανίχνευσης αντιγόνου COVID-19 ΕΔΩ

Βήματα αυτοδιαγωνιστικού τεστ κορωνοϊού για τα σχολεία

Η διενέργεια αυτοδιαγωνιστικού τεστ κορωνοϊού προβλέπεται τόσο για τους μαθητές όσο και τους εκπαιδευτικούς. Ως προς τις Σχολικές Μονάδες Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης, η διενέργεια self-test είναι υποχρεωτική για τους εκπαιδευτικούς ενώ υπάρχει ισχυρή σύσταση για τη διενέργεια του τεστ στους μαθητές.

Το self-testing είναι μία διαδικασία εύκολη και απλή, μία διαδικασία που χρησιμοποιείται και σε άλλες χώρες για τη λειτουργία των σχολείων. Τα βήματα είναι τα εξής:

1.  Γονείς, κηδεμόνες, μαθητές και εκπαιδευτικοί θα παραλαμβάνουν δωρεάν το self-test, μαζί με ενημερωτικό υλικό από το φαρμακείο, χρησιμοποιώντας τον ΑΜΚΑ τους. Το πρώτο τεστ μπορούν να το παραλάβουν μαθητές και εκπαιδευτικοί Λυκείου από τη Πέμπτη σε Αθήνα-Θεσσαλονίκη και από την Παρασκευή στην υπόλοιπη χώρα. Από την ερχόμενη Δευτέρα θα μπορούν να παραλάβουν και το 2ο τεστ.
    2.    Οι μαθητές/οι εκπαιδευτικοί θα κάνουν τα self-tests στο σπίτι τους. Συστήνεται το τεστ να γίνεται το ίδιο πρωί ή το προηγούμενο βράδυ. Άρα το πρώτο τεστ θα μπορεί να γίνει την Κυριακή το βράδυ ή την Δευτέρα το πρωί.
    3.    Γονείς, μαθητές και εκπαιδευτικοί θα δηλώνουν το αποτέλεσμα του self-test μέσω της πλατφόρμας self-testing.gov.gr, στην οποία θα εισέρχονται με τους κωδικούς taxisnet, καταχωρώντας συγκεκριμένα στοιχεία, όπως πατρώνυμο, μητρώνυμο, ΑΜΚΑ και το αποτέλεσμα του self-test.
  2.  Αν το self-test είναι αρνητικό:
    1.    Για τους μαθητές, θα εκδίδεται σχολική κάρτα μέσω της πλατφόρμας self-testing.gov.gr. Οι μαθητές θα φέρουν τη σχολική κάρτα μαζί τους όλη την εβδομάδα και θα την επιδεικνύουν στους εκπαιδευτικούς την πρώτη ώρα της Δευτέρας και της Πέμπτης.
    2.    Για τους εκπαιδευτικούς, θα εκδίδεται η δήλωση αρνητικού αποτελέσματος μέσω της πλατφόρμας self-testing.gov.gr.

3.    Σε περίπτωση που δεν υπάρχει πρόσβαση σε εκτυπωτή, οι γονείς και οι εκπαιδευτικοί θα μπορούν να γράφουν μια χειρόγραφη δήλωση που θα περιέχει τα ίδια στοιχεία με τη σχολική κάρτα/ τη δήλωση αρνητικού αποτελέσματος.

3.  Αν το self-test είναι θετικό:
    1.    Θα εκδίδεται δήλωση θετικού αποτελέσματος μέσω της πλατφόρμας self-testing.gov.gr για τη διενέργεια δωρεάν επαναληπτικού rapid test σε δημόσια δομή.
    Η λίστα με τις δημόσιες δομές περιλαμβάνεται στην πλατφόρμα self-testing.gov.gr
    2.    Αν το επαναληπτικό τεστ είναι θετικό, θα ακολουθείται το πρωτόκολλο του ΕΟΔΥ. Αν το επαναληπτικό τεστ είναι αρνητικό, οι μαθητές/εκπαιδευτικοί θα λαμβάνουν σχετική βεβαίωση από το σημείο εξέτασης και επιστρέφουν στο σχολείο.

Για την έναρξη των μαθημάτων με φυσική παρουσία στο σχολείο

Δεδομένης της υγειονομικής κρίσης, σας ενημερώνουμε ότι, σύμφωνα με τις οδηγίες και τα μέτρα προφύλαξης για τους δημόσιους χώρους, θα πρέπει οι μαθητές και οι μαθήτριες που θα προσέλθουν στο σχολείο τη Δευτέρα 12/4/2021, υποχρεωτικά να φοράνε μάσκα και να προσκομίσουν την προβλεπόμενη βεβαίωση του τεστ.

Για τη δια ζώσης επαναλειτουργία των Λυκείων και το self-testing

Ανακοινώσεις της Υπουργού Παιδείας και Θρησκευμάτων Νίκης Κεραμέως για τις Κυβερνητικές αποφάσεις σχετικά με τις εκπαιδευτικές δομές

Εγκύκλιος 10/4/2021

ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΩΣ

Για αύριο Δευτέρα 12-4-2021, προκειμένου να αποφύγουμε τον άσκοπο συνωστισμό μαθητών και μαθητριών,

σας ενημερώνουμε για την ώρα προσέλευσης και τις ώρες διδασκαλίας στο σχολείο:

Ως προς την Α΄ τάξη:

Τα τμήματα Α4, Α5, Α6 προσέρχονται την 1η ώρα,

τα τμήματα Α1 και Α3 την 2η  ώρα, και,

το Α2 την 3η  ώρα.

Ως προς την Β΄ τάξη:

Τα τμήματα Β1, Β3, Β4 προσέρχονται την 2η ώρα, και

το Β2 την 3η ώρα.

Ως προς την Γ΄τάξη:

Τα τμήματα Ειδικότητας ΓΟΧ, ΓΗ, ΓΗΝ, ΓΠΛ, ΓΒΡΕΦ έχουν μάθημα από την 1η ώρα,

τα τμήματα  ΓΑΙΣΘ και ΓΟΙΚ την 2η ώρα,

τα τμήματα ΓΨ, ΓΝΟΣ τη  3η  ώρα, και,

το τμήμα ΓΚΟΜ την 5η ώρα.