ΠΑΡΟΧΗ ΕΞΑΠΟΣΤΑΣΕΩΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΛΟΓΩ ΕΝΤΟΝΩΝ ΚΑΙΡΙΚΩΝ ΦΑΙΝΟΜΕΝΩΝ

Σύμφωνα με την απόφαση της περιφέρειας Αττικής, αποφασίστηκε κατά τις ημέρες Δευτέρα 24/01/2022 και Τρίτη 25/01/2022, η διακοπή της δια ζώσης λειτουργίας όλων των σχολείων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης που εδρεύουν στην Περιφέρεια Αττικής για προληπτικούς λόγους, λόγω των ιδιαίτερα έντονων καιρικών φαινόμενων που αναμένονται.

Σύμφωνα με αυτή, από αύριο Δευτέρα και για όσο ισχύουν οι αποφάσεις διακοπής λειτουργίας, τόσο οι μαθητές/τριες όσο και οι εκπαιδευτικοί θα συμμετέχουν αποκλειστικά εξ αποστάσεως στην εκπαιδευτική διαδικασία.

Η εξ αποστάσεως εκπαίδευση (ΕξΑΕ) είναι υποχρεωτική.

Πρόγραμμα της σύγχρονης εξ αποστάσεως εκπαίδευσης: ισχύει το ήδη αναρτημένο ως έχει.

Ωρολόγιο πρόγραμμα: εφαρμόζεται η αναγκαία προσαρμογή του ωρολογιακού προγράμματος για την ΕξΑΕ

Σε περίπτωση συμμετοχής δύο καθηγητών/τριών στην ίδια διδακτική ώρα η ηλεκτρονική τάξη θα ενεργοποιείται από έναν και ο/η δεύτερος/η θα συμμετέχει ως επισκέπτης.

Ο Διευθυντής 1ου και Πρότυπου ΕΠΑΛ Περάματος

Μουρατίδης Μάριος