ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ (ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΣ 2022)

Σας ενημερώνουμε πως σύμφωνα με τις πρόσφατες οδηγίες των Υπουργείων Παιδείας και Υγείας (ΦΕΚ 7/6.1.2022) ισχύουν τα εξής:
• Για την 1η εβδομάδα λειτουργίας των σχολείων (10-15 Ιανουαρίου) θα γίνουν 3 δωρεάν τεστ αντί για 2, Δευτέρα, Τρίτη και Παρασκευή.
Το πρώτο τεστ θα γίνει την Κυριακή, το δεύτερο τη Δευτέρα και το τρίτο την Πέμπτη.
• Από τη 2η εβδομάδα και έπειτα, θα γίνονται δύο δωρεάν self test, Τρίτη και Παρασκευή.
Όλα τα test πρέπει να δηλώνονται στην πλατφόρμα edupass, ο μαθητής πρέπει να επιδεικνύει την δήλωση κατά την είσοδο του στο σχολείο.
Η δήλωση edupass μπορεί να είναι σε έντυπη (εκτύπωση) ή ηλεκτρονική μορφή.

Σε περίπτωση κρούσματος στην τάξη, επεκτεινόμαστε σε ελέγχους σε όλους τους μαθητές, για 5 μέρες.

Πιο συγκεκριμένα:
• Οι ανεμβολίαστοι μαθητές θα κάνουν δύο rapid κι τρία self test, δηλαδή, πέντε συνολικά.
• Οι εμβολιασμένοι μαθητές θα κάνουν συνολικά τρία self test.

Από τη Διεύθυνση του σχολείου