ΚΑΡΤΕΣ ΟΑΣΑ

Αγαπητοί γονείς/κηδεμόνες,

Σας ενημερώνουμε ότι οι μαθητές/τριες των σχολείων δικαιούνται δωρεάν μετακίνηση με τη χρήση προσωποποιημένης κάρτας του ΟΑΣΑ για τη μετάβαση από το σχολείο στο σπίτι και αντίστροφα, εφόσον ο τόπος κατοικίας τους απέχει περισσότερο από 2.500 μέτρα από το σχολείο.

Εάν ενδιαφέρεστε θα πρέπει μέχρι την Παρασκευή 30 Σεπτεμβρίου να φέρετε ή να αποστείλετε στο σχολείο τα εξής:

1. Υπεύθυνη δήλωση συμπληρωμένη και υπογεγραμμένη, το έντυπο της οποίας μπορεί να σας σταλεί με το παιδί σας ή μπορείτε να την κατεβάσετε από εδώ.
  2. ΑΝ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΑΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΡΤΑ ΟΑΣΑ
    • Φωτογραφία του παιδιού, τύπου ταυτότητας ή διαβατηρίου, στο πίσω μέρος της οποίας να γράψετε το όνομα και το τμήμα του παιδιού σας.
  3. ΑΝ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΑΣ ΔΙΑΘΕΤΕΙ ΚΑΡΤΑ ΜΕΙΩΜΕΝΟΥ ΠΡΟΦΙΛ (για παιδιά και νέους 7-18 ετών)
    • Έντυπο με τον κωδικό QR που θα εκδώσετε μέσω της ιστοσελίδας του ΟΑΣΑ athenacard στο οποίο αναγράφετε ο κωδικός της κάρτας
  4. ΑΝ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΚΑΡΤΑ ΕΛΕΥΘΕΡΗΣ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΗΣ
    • Να προσκομίσει την κάρτα αυτή στο σχολείο