Για να επικοινωνήσετε μαζί της μπορείτε να καλέσετε στο τηλέφωνο του σχολείου 210-4010180 και να κλείσετε ραντεβού.

Today: Αυγ 20, 2019

Διακρίσεις Μαθητών

Στα πλαίσια του 35ου Πανελλήνιου Συνεδρίου Μαθηματικής Παιδείας της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας (ΕΜΕ), πραγματοποιήθηκε πέραν και άλλων δράσεων και το 1ο Μαθητικό Συνέδριο στα Μαθηματικά. Στο συνέδριο αυτό παρουσιάστηκαν εργασίες από ομάδες μαθητών Γυμνασίου και Λυκείου πάνω στα Μαθηματικά και τις εφαρμογές τους, στην ιστορία τους, τη σύνδεση των Μαθηματικών με άλλες επιστήμες, με την κοινωνία και τον πολιτισμό και τον ρόλο τους σε διάφορους τομείς της ζωής. Το 1ο Μαθητικό Μαθηματικό Συνέδριο πραγματοποιήθηκε στις 7-9 Δεκεμβρίου 2018 στην Αθήνα στις αίθουσες της Ανώτατης Σχολής Παιδαγωγικής και Τεχνολογικής Εκπαίδευσης (Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε).

_1

Το 1ο ΕΠΑ.Λ. Περάματος συμμετείχε στο 1ο Μαθητικό Συνέδριο της ΕΜΕ με την εργασία των μαθητών Μενή Iωάννη και Μενή Παύλου της Γ΄ Λυκείου, (Ειδικότητα Ηλεκτρολόγων), υπό την καθοδήγηση της κυρίας Τσαλκιτζής Δέσποινας (Μαθηματικός). Το θέμα της εργασίας είχε τίτλο: «Η διαχρονική επίδραση της άλγεβρας Boole στην οργάνωση του Προγραμματισμού των Λογικών Ελεγκτών».

EME_2

Στα πλαίσια του προγράμματος "Η μεγάλη στιγμή για την Παιδεία" η τράπεζα Eurobank απένειμε στο 1ο Επαγγελματικό Λύκειο Περάματος, από το οποίο αποφοίτησε αριστούχα μαθήτρια με το ψηλότερο αριθμό μορίων στις Πανελλαδικές Εξετάσεις στην Εκπαιδευτική Περιφέρεια Πειραιά για την σχολική περίοδο 2017-2018 τιμητική πλακέτα.

Η εκδήλωση βραβεύσεων πραγματοποιήθηκε την  Τετάρτη 5 Δεκεμβρίου 2018 στις 18.30 στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών  όπου βραβεύτηκαν 327 αριστούχοι από σχολεία των Νομών Αττικής, Βοιωτίας, Εύβοιας και Φωκίδας. Στην ίδια εκδήλωση βραβεύτηκαν  και 34 απόφοιτοι Λυκείων των νομών Δωδεκανήσου, Κυκλάδων, Λέσβου, Σάμου και Χίου που φοιτούν σε Πανεπιστήμια της Αθήνας. Ο  όμιλος Eurobank έχει επιλέξει να εστιάσει την κοινωνική του δράση σε τομείς που συνδέονται με τη νέα γενιά και τις προσπάθειές της για μάθηση και διάκριση και συγκεκριμένα στους τομείς της Παιδείας, της Κοινωνικής Αλληλεγγύης, της Καινοτομίας και της Νεανικής Επιχειρηματικότητας.

epal_1

epal_2