Ειδικότητα Βρεφονηπιοκομίας

Τα πρώτα χρόνια της ζωής ενός παιδιού είναι πολύ σημαντικά για τη μετέπειτα σωματική, πνευματική και ψυχική του ανάπτυξη. Η βρεφική και προσχολική ηλικία βάζουν τα θεμέλια για το χτίσιμο μιας υγιούς προσωπικότητας για την υπόλοιπη ζωή ενός ατόμου.

Σε όλη αυτή τη διαδικασία ο ρόλος του βοηθού βρεφονηπιοκόμου είναι πολύ σημαντικός.

Πάντοτε με την εποπτεία του βρεφονηπιοκόμου, προσεγγίζει συνολικά τα βρέφη και τα νήπια λαμβάνοντας υπόψη ταυτόχρονα τη διάσταση της φροντίδας και της διαπαιδαγώγισης τους.

Τα συνοδεύει στα πρώτα στάδια της ανάπτυξής τους βοηθώντας τα στο να ικανοποιήσουν τις βασικές τους ανάγκες για αγάπη, ασφάλεια και αυτονομία.

Μέσα από διαδικασίες μάθησης, τα βοηθάει στο να κατακτήσουν τα καινούργια επιτεύγματα με τα οποία έρχονται καθημερινά αντιμέτωπα.

Συνεργάζεται με την οικογένεια, συμβουλεύοντας την σε θέματα μητρότητας και ανατροφής των βρεφών και νηπίων.

Εφαρμόζει μέτρα πρόληψης ατυχημάτων σε οποιοδήποτε χώρο σχετικά με τη ψυχαγωγία του παιδιού και παρέχει τις πρώτες βοήθειες σε επείγουσες καταστάσεις.

Τηρεί και ενημερώνει την ατομική καρτέλα του κάθε παιδού.

Ο βοηθός βρεφονηπιοκόμου μπορεί να εργαστεί:

- Σε βρεφονηπιακούς σταθμούς και παιδικούς σταθμούς των Ο.Τ.Α

- Σε ιδιωτικούς βρεφονηπιακούς και παιδικούς σταθμούς

- Σε ιδρύματα παιδικής προστασίας όπως το ίδρυμα «Μητέρα»

- Σε παιδιατρικά νοσοκομεία και μαιευτικές κλινικές

- Σε παιδικές κατασκηνώσεις, παιδότοπους και κέντρα δημιουργικής απασχόλησης

- Σε κέντρα οικογενειακού προγραμματισμού

- Ως ελεύθερος επαγγελματίας αναλαμβάνοντας τη φύλαξη βρεφών και νηπίων στο σπίτι

Επισκεφτείτε τον διακτυακό τόπο του εργαστηρίου μας.

Your IP: 10.2.34.21
Today: Αυγ 24, 2017

« Προσοχή επείγον!!!

Ξεκινά το 4ο έτος μαθητείας για τους αποφοίτους των ΕΠΑΛ. Διαβάστε την σχετική ανακοίνωση στην ιστοσελίδα μας.»