ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ:  Αισθητικής Τέχνης

Η αισθητική είναι ένα επάγγελμα που ασχολείται με τη βελτίωση της ομορφιάς. Η ομορφιά είναι για τον σύγχρονο άνθρωπο ανάγκη και ταυτόχρονα απαίτηση που στις μέρες μας γίνεται ολοένα και πιο επιτακτική. Ως επαγγελματίας Αισθητικός θα κληθείς να αντιμετωπίσεις προβλήματα που σχετίζονται με την εμφάνιση τα οποία πολλές φορές αντανακλώνται και στην ψυχική σφαίρα βοηθώντας με τις γνώσεις σου να υπάρξει αρμονία τόσο στο σώμα όσο και στην ψυχή… και όταν υπάρχει σωματική και ψυχική αρμονία προάγεται η γενικότερη κατάσταση της υγείας του ανθρώπου, το σώμα θωρακίζεται και γίνεται πιο ανθεκτικό ώστε να αντέχει τους εξοντωτικούς ρυθμούς της σύγχρονης ζωής, το άγχος και τη μόλυνση. Γι’ αυτό το λόγο το επάγγελμα του Αισθητικού  ένα από τα πιο περιζήτητα στον τομέα υγείας.

C:UsersΑλέκαDocuments2 ΕΡΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ !!!!!!cosmetic.png

Οι απόφοιτοι της ειδικότητας Αισθητικής Τέχνης :

• Εφαρμόζουν θεραπείες αντιγήρανσης προσώπου, αντιμετώπισης της χαλάρωσης, των ρυτίδων κλπ με την χρησιμοποίηση καλλυντικών προϊόντων και μηχανημάτων.

• Πραγματοποιούν καθαρισμούς προσώπου, ενυδατώσεις  και ειδικές περιποιήσεις.

• Εφαρμόζουν  θεραπείες αντιμετώπισης της ακμής και άλλων δερματολογικών προβλημάτων.

• Γνωρίζουν τις τεχνικές περιποίησης των άνω και κάτω άκρων (μανικιούρ – πεντικιούρ)

• Εφαρμόζουν τεχνικές αποτρίχωσης με κερί και χαλάουα.

• Εφαρμόζουν τις τεχνικές και τα είδη του μακιγιάζ.

• Αντιμετωπίζουν την παχυσαρκία και την κυτταρίτιδα.

• Γνωρίζουν  εναλλακτικές θεραπείες, και τις αρχές τους όπως θαλασσοθεραπεία και θεραπείες SPA.

• Έχουν  γνώσεις των αρχών οργάνωσης και λειτουργίας Ινστιτούτων Αισθητικής.

Ως απόφοιτος της ειδικότητας Αισθητικής Τέχνης έχεις τη δυνατότητα να εργαστείς:

• Σε ινστιτούτα αισθητικής.

• Ως τεχνίτης περιποίησης άκρων (μανικιούρ πεντικιούρ).

• Σε εταιρείες παρασκευής και προώθησης καλλυντικών προϊόντων.

• Σε τηλεοπτικά κανάλια και στο θέατρο ως μακιγιέρ.

• Σε καταστήματα λιανικής πώλησης καλλυντικών (και φαρμακεία που προωθούν καλλυντικά) ως σύμβουλος ομορφιάς.

• Σε κομμωτήρια.

• Σε γυμναστήρια.

• Σε ξενοδοχειακές μονάδες και κέντρα SPA.

• Ως βοηθός δερματολόγου και πλαστικού χειρουργού.

Προοπτικές σπουδών μετά την αποφοίτηση:

• Να συνεχίσουν στην τριτοβάθμια εκπαιδευση, μέσα από τη διαδικασία των Πανελλαδικών εξετάσεων.

• Να εγγραφούν στα ΙΕΚ με φοίτηση 3 εξαμήνων στην ίδια ή ανάλογη ειδικότητα με την ειδικότητα του πτυχίου τους.

• Μπορούν να επανεγγραφούν στην τρίτη τάξη σε άλλη ειδικότητα του ίδιου τομέα για την απόκτηση και άλλου πτυχίου.

• Οι πτυχιούχοι 18 έως 24 ετών έχουν δικαίωμα να συμμετάσχουν μετά από αίτησή τους και επιλογή, στα προγράμματα Μεταλυκειακού έτους - Τάξης Μαθητείας, που περιλαμβάνουν 9μηνη εκπαίδευση στο χώρο εργασίας είτε του δημοσίου είτε του ιδιωτικού τομέα με αμοιβή και εργασιακά και ασφαλιστικά δικαιώματα. Οι απόφοιτοι της μαθητείας λαμβάνουν Πτυχίο Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης επιπέδου 5 του Εθνικού Πλαισίου Προσόντων, μετά την ολοκλήρωση των διαδικασιών πιστοποίησης των προσόντων τους.

Δικαίωμα εγγραφής

• Απόφοιτοι γυμνασίου

• Απόφοιτοι Γενικού Λυκείου

• Απόφοιτοι ΤΕΛ και ΕΠΑΛ- ΕΠΑΣ που επιθυμούν τη φοίτηση τους σε διαφορετική ειδικότητα από αυτή που έχουν ήδη σπουδάσει.

• Μαθητές οι οποίοι έχουν ήδη ολοκληρώσει την πρώτη τάξη ΕΠΑΛ και επιθυμούν να συνεχίσουν την φοίτηση τους στο ΕΠΑΛ, στην ειδικότητα της Αισθητικής Τέχνης.

Απαραίτητα δικαιολογητικά εγγραφής

• Φωτοτυπία  αστυνομικής ταυτότητας για έλληνες υπηκόους και φωτοτυπία διαβατηρίου για τους αλλοδαπούς υπηκόους.

• Απολυτήριο Γυμνασίου ή πτυχίο ΤΕΛ, ΕΠΑΛ, ΕΠΑΣ.

• 4 φωτογραφίες

• Πιστοποιητικό γέννησης.

Επισκεφτείτε τον διαδικτυακό τόπο του εργαστηρίου μας.

Your IP: 10.2.34.21
Today: Αυγ 24, 2017

« Προσοχή επείγον!!!

Ξεκινά το 4ο έτος μαθητείας για τους αποφοίτους των ΕΠΑΛ. Διαβάστε την σχετική ανακοίνωση στην ιστοσελίδα μας.»