1ο ΕΠΑΛ ΠΕΡΑΜΑΤΟΣ          Σχολικό Έτος 2012-2013

ΤΡΟΠΟΣ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΣΗΣ ΑΠΟΥΣΙΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ

Απουσίες  3 ή περισσότερων συνεχόμενων ημερών

για λόγους υγείας δικαιολογούνται με

αίτηση απλή και βεβαίωση δημοσίου Νοσηλευτικού Ιδρύματος ή ιδιώτη γιατρού,

μέσα σε 10 εργάσιμες μέρες  από την επάνοδο του μαθητή στο σχολείο.

Τα δικαιολογητικά προσκομίζει ο ίδιος ο κηδεμόνας.

Οι μαθητές έχουν το περιθώριο να συγκεντρώσουν

μέχρι 114 απουσίες (ΣΥΝΟΛΟ) εκ των οποίων

ΟΙ ΑΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΕΣ δεν θα είναι πάνω από 50

ΚΑΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΛΛΕΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΜΕΝΕΣ.

Αν ο Μέσος Όρος της προφορικής βαθμολογίας είναι 15 και άνω,

τότε

το σύνολο των απουσιών που μπορεί να έχει, από 114, γίνεται 164*.

* Iσχύει και για το νέο όριο ο παραπάνω κανόνας ότι:

ΟΙ ΑΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΕΣ δεν θα είναι πάνω από 50

ΚΑΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΛΛΕΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΜΕΝΕΣ.

Σε όλες  τις άλλες περιπτώσεις η φοίτηση είναι  Ανεπαρκής.

Από τη Διεύθυνση του Σχολείου

Today: Ιουλ 20, 2018

Αγαπητοί μαθητές και αγαπητές μαθήτριες, όπως προβλέπεται από τη νομοθεσία, όλοι οι υποψήφιοι για συμμετοχή στις Πανελλαδικές εξετάσεις του 2018 των Επαγγελματικών Λυκείων (ΕΠΑΛ), για εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση, πρέπει να υποβάλουν στο Λύκειό τους Αίτηση-Δήλωση υποψηφιότητας συμμετοχής στις εξετάσεις αυτές.

Η προθεσμία ορίζεται από την Παρασκευή 16 ως και την Πέμπτη 29 Μαρτίου για όλους τους υποψηφίους που επιθυμούν να συμμετάσχουν στις Πανελλαδικές εξετάσεις των των Επαγγελματικών Λυκείων (ΕΠΑΛ). Επισημαίνεται ότι η ανωτέρω προθεσμία είναι αποκλειστική και μετά την παρέλευσή της δεν γίνεται δεκτή καμία Αίτηση-Δήλωση.

16-03-18 Υποβολή Αίτησης – Δήλωσης των υποψήφιων για συμμετοχή στις Πανελλαδικές Εξετάσεις των ΕΠΑΛ έτους 2018

Όπως προβλέπεται από τη νομοθεσία, όλοι οι υποψήφιοι για συμμετοχή στις Πανελλαδικές εξετάσεις του 2018 των Επαγγελματικών Λυκείων (ΕΠΑΛ), για εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση, πρέπει να υποβάλουν στο Λύκειό τους Αίτηση-Δήλωση υποψηφιότητας συμμετοχής στις εξετάσεις αυτές.

Η προθεσμία ορίζεται από την Παρασκευή 16 ως και την Πέμπτη 29 Μαρτίου για όλους τους υποψηφίους που επιθυμούν να συμμετάσχουν στις Πανελλαδικές εξετάσεις των Επαγγελματικών Λυκείων (ΕΠΑΛ). Επισημαίνεται ότι η ανωτέρω προθεσμία είναι αποκλειστική και μετά την παρέλευσή της δεν γίνεται δεκτή καμία Αίτηση-Δήλωση.

Ο υποψήφιος μπορεί να προμηθεύεται την Αίτηση – Δήλωση που αναλογεί στην περίπτωσή του είτε από το διαδίκτυο, είτε από το Λύκειό του. Στη συνέχεια  θα συμπληρώνει την Αίτηση - Δήλωση σύμφωνα με τις οδηγίες που αναγράφονται στο έντυπο και θα προσέρχεται στο Λύκειό του, για την οριστική ηλεκτρονική υποβολή της. Στην επίσημη ιστοσελίδα του Υπουργείου Παιδείαςwww.minedu.gov.gr, στο σύνδεσμο ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ, αναρτώνται τα κατά περίπτωση υποδείγματα της Αίτησης-Δήλωσης και οι σχετικές εγκύκλιοι που περιγράφουν πλήρως τη διαδικασία και τα αναλυτικά δικαιολογητικά για κάθε κατηγορία υποψηφίου (ΕΠΑΛ, μαθητής ή απόφοιτος).