Αγαπητοί μαθητές, αγαπητές μαθήτριες,

Η ποιότητα  του  πνευματικού  πολιτισμού  μιας  χώρας πιστοποιείται  σε συνθήκες  στις οποίες συρρικνώνεται  ή εκμηδενίζεται  η  υλική  άνεση  των ανθρώπων της. Σε  τέτοιες  συνθήκες  αναδύεται  εξυψωμένη  η  πνευματική παρακαταθήκη  κάθε  λαού.

Πρωτοπόροι  και  τολμηροί  εκφραστές  της  πνευματικής  παλίρροιας  είναι  οι εκπαιδευτικοί  καθώς  εμπνέουν  στους  μαθητές  τους  υψηλές  αξίες και  την αναζήτηση  των  ουσιωδών  στην  ανθρώπινη  ζωή. Κάθε  σχολική  μονάδα  που σέβεται  τον  εαυτό της  αγωνίζεται  να  υψώσει  ανάχωμα  στη λαίλαπα  της ιδεολογικής  σύγχυσης, του  αμοραλισμού  και  του  μηδενισμού  που  απειλεί την ομαλή  κοινωνική  συμβίωση  επιδιώκοντας  να  αναστηλώσει  τις  ανυπέρβλητες πνευματικές  αξίες.

Στο  πλαίσιο  αυτό  το  1ο ΕΠΑΛ  Περάματος  έχει δώσει  μεγάλη  έμφαση  στην οργάνωση, ανανέωση  και  εύρυθμη  λειτουργία  της  Βιβλιοθήκης  του  που  δίνει τη δυνατότητα  να  δανείζεται  η  σχολική  κοινότητα  βιβλία  ή  να  παρέχει  έναν ιδανικό χώρο  γνωριμίας  και  ανάγνωσής τους.

Η  Βιβλιοθήκη  μας  περιέχει  πλούτο  θεματικών  ενοτήτων  και  ποικιλία  τίτλων υψηλής ποιότητας  και  εξαιρετικού  ενδιαφέροντος. Πιο  συγκεκριμένα  στη Βιβλιοθήκη  μας  ενυπάρχουν  βιβλία  από  τις  εξής θεματικές  περιοχές:

Α. Παιδική Λογοτεχνία

Β. Νεοελληνική  Λογοτεχνία-Πεζογραφία

Γ. Νεοελληνική Λογοτεχνία-Ποίηση

Δ. Κοινωνιολογία-Φιλοσοφία-Παιδαγωγική

Ε. Ξένη  Λογοτεχνία

ΣΤ. Τέχνες-Πολιτισμός

Ζ adobe acrobat xi standard download trial. Θεολογία

Η. Ιστορία-Πολιτική

Θ. Κριτικές-Μελέτες-Αφιερώματα  σε  Γλώσσα  και  Λογοτεχνία

Ι.  Λεξικά-Εγκυκλοπαίδειες

ΙΑ. Βιβλία  όλων  των ειδικοτήτων  του  Επαγγελματικού  Λυκείου

Στόχος   μας  είναι  η  Βιβλιοθήκη  να  αποτελεί  την  πνευματική  και  πολιτισμική εστία  της  σχολικής  μονάδας  μας  αλλά  και  ένα  σημείο  θετικής  αναφοράς  των  μαθητών  μας.

Ο  ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ

Νίκας Αναστάσιος

Your IP: 10.2.34.21
Today: Αυγ 24, 2017

« Προσοχή επείγον!!!

Ξεκινά το 4ο έτος μαθητείας για τους αποφοίτους των ΕΠΑΛ. Διαβάστε την σχετική ανακοίνωση στην ιστοσελίδα μας.»