Το πρόγραμμα των εξετάσεων για την Α΄ Τάξη

Το πρόγραμμα των εξετάσεων για την Β΄ Τάξη

Το πρόγραμμα των εξετάσεων για την Γ΄ Τάξη

21-06-18 Aπό 25-29 Ιουνίου  η Β΄ φάση ηλεκτρονικών αιτήσεων εγγραφών στα ΕΠΑΛ

Από το Υπουργείο Παιδείας ανακοινώθηκε ότι η Β΄ φάση των ηλεκτρονικών αιτήσεων εγγραφών στα Επαγγελματικά Λύκεια θα πραγματοποιηθεί από τις 25-29 Ιουνίου 2018. Για το λόγο αυτό η ηλεκτρονική πλατφόρμα  https://e-eggrafes.minedu.gov.gr θα είναι ανοικτή για να υποδεχτεί νέες αιτήσεις εγγραφής.

Παράλληλα από τις 22 μέχρι τις 29 Ιουνίου (ώρα 14.00) θα γίνεται η επιβεβαίωση των εγγραφών της Α΄ φάσης των ηλεκτρονικών αιτήσεων και από 2-6 Ιουλίου η επιβεβαίωση των εγγραφών της Β΄ φάσης κατά την ημέρα λειτουργίας των σχολείων.

Υπενθυμίζουμε ότι σύμφωνα με την από 09-05-2018 (Φ1α/73611/Δ4) εγκύκλιο του ΥΠΠΕΘ, μετά την οριστική κατάταξή τους σε συγκεκριμένο ΕΠΑ.Λ. οι ενδιαφερόμενοι/ες (γονείς, κηδεμόνες) θα ενημερωθούν μέσω της εφαρμογής e-eggrafes και οφείλουν να παρουσιαστούν τις παραπάνω ημερομηνίες (22-29/6 και 2-6/7) για την οριστική εγγραφή, ανανέωση εγγραφής προσκομίζοντας όσα δικαιολογητικά απαιτούνται.

Στις ιστοσελίδες μας μπορείτε να ενημερωθείτε για τις εκδηλώσεις του σχολείου αλλά και το εκπαιδευτικό έργο των καθηγητριών και των καθηγητών μας. Παράλληλα, θα υπάρχει συνεχής ενημέρωση για τις δραστηριότητες και την καθημερινότητα των μαθητών.

Επίσης, αναρτώνται ανακοινώσεις, χρήσιμες πληροφορίες για τους τομείς, τις ειδικότητες και τα προγράμματα Μαθητειας (4ο Μεταλυκειακό έτος αποφοίτων) που είναι ενεργά, καθώς και για  τις επιτυχίες και τις προοπτικές των αποφοίτων μας.

Όσοι γονείς και κηδεμόνες επιθυμούν μπορούν να λαμβάνουν μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου, νέα για τις αναρτήσεις της ιστοσελίδας μας.

Το σχολείο μας υποστηρίζεται εργαστηριακά από το 7ο Ε.Κ. Πειραιά

Εδώ θα βρείτε λεπτομέρειες και πληροφορίες για

τη λειτουργία Τομέων και  Ειδικοτήτων.

Το σχολείο μας υποστηρίζει πρακτικές ασκήσεις σχολικής ψυχολογίας Τριτοβάθμιων  Ιδρυμάτων

διαφόρων τομέων όπως του Τομέα Ψυχολογίας

(τμήμα Φιλοσοφίας, Παιδαγωγικής και Ψυχολογίας)

του Εθνικού Καποδιστριακού Πανεπιστημίου,

τόσο σε Προπτυχιακό, όσο και σε Μεταπτυχιακό επίπεδο.

*Το σχολείο μας επίσης συμμετέχει στο δίκτυο

Πρακτικής Άσκησης Διδασκαλίας (Π.Α.Δ.)

των παιδαγωγικών τμημάτων της Α.Σ.ΠΑΙ.ΤΕ.*

Η πρόσβαση στο σχολείο με τα μέσα μαζικής μεταφοράς:

- Γραμμή 843 ΠΕΙΡΑΙΑΣ - ΠΕΡΑΜΑ από Σταθμό ΗΣΑΠ Πειραιά,

Γραμμή Γ18 ΟΜΟΝΟΙΑ-ΠΕΡΑΜΑ (ΜΕΣΩ ΓΡΗΓ.ΛΑΜΠΡΑΚΗ)

- Γραμμή Β18 ΟΜΟΝΟΙΑ-ΠΕΡΑΜΑ (ΜΕΣΩ ΠΕΤΡΟΥ ΡΑΛΛΗ)

(στάση ΕΠΑ.Λ.)

Προβολή  χάρτη

Today: Ιουλ 20, 2018

Αγαπητοί μαθητές και αγαπητές μαθήτριες, όπως προβλέπεται από τη νομοθεσία, όλοι οι υποψήφιοι για συμμετοχή στις Πανελλαδικές εξετάσεις του 2018 των Επαγγελματικών Λυκείων (ΕΠΑΛ), για εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση, πρέπει να υποβάλουν στο Λύκειό τους Αίτηση-Δήλωση υποψηφιότητας συμμετοχής στις εξετάσεις αυτές.

Η προθεσμία ορίζεται από την Παρασκευή 16 ως και την Πέμπτη 29 Μαρτίου για όλους τους υποψηφίους που επιθυμούν να συμμετάσχουν στις Πανελλαδικές εξετάσεις των των Επαγγελματικών Λυκείων (ΕΠΑΛ). Επισημαίνεται ότι η ανωτέρω προθεσμία είναι αποκλειστική και μετά την παρέλευσή της δεν γίνεται δεκτή καμία Αίτηση-Δήλωση.

16-03-18 Υποβολή Αίτησης – Δήλωσης των υποψήφιων για συμμετοχή στις Πανελλαδικές Εξετάσεις των ΕΠΑΛ έτους 2018

Όπως προβλέπεται από τη νομοθεσία, όλοι οι υποψήφιοι για συμμετοχή στις Πανελλαδικές εξετάσεις του 2018 των Επαγγελματικών Λυκείων (ΕΠΑΛ), για εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση, πρέπει να υποβάλουν στο Λύκειό τους Αίτηση-Δήλωση υποψηφιότητας συμμετοχής στις εξετάσεις αυτές.

Η προθεσμία ορίζεται από την Παρασκευή 16 ως και την Πέμπτη 29 Μαρτίου για όλους τους υποψηφίους που επιθυμούν να συμμετάσχουν στις Πανελλαδικές εξετάσεις των Επαγγελματικών Λυκείων (ΕΠΑΛ). Επισημαίνεται ότι η ανωτέρω προθεσμία είναι αποκλειστική και μετά την παρέλευσή της δεν γίνεται δεκτή καμία Αίτηση-Δήλωση.

Ο υποψήφιος μπορεί να προμηθεύεται την Αίτηση – Δήλωση που αναλογεί στην περίπτωσή του είτε από το διαδίκτυο, είτε από το Λύκειό του. Στη συνέχεια  θα συμπληρώνει την Αίτηση - Δήλωση σύμφωνα με τις οδηγίες που αναγράφονται στο έντυπο και θα προσέρχεται στο Λύκειό του, για την οριστική ηλεκτρονική υποβολή της. Στην επίσημη ιστοσελίδα του Υπουργείου Παιδείαςwww.minedu.gov.gr, στο σύνδεσμο ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ, αναρτώνται τα κατά περίπτωση υποδείγματα της Αίτησης-Δήλωσης και οι σχετικές εγκύκλιοι που περιγράφουν πλήρως τη διαδικασία και τα αναλυτικά δικαιολογητικά για κάθε κατηγορία υποψηφίου (ΕΠΑΛ, μαθητής ή απόφοιτος).