Φυσικές Επιστήμες

Η διδασκαλία των φυσικών επιστημών αποσκοπεί:

1. Στην απόκτηση γνώσεων σχετικών με θεωρίες, νόμους και αρχές που αφορούν τα επιμέρους γνωστικά αντικείμενα των Φυσικών Επιστημών, ώστε ο μαθητής να είναι ικανός να "ερμηνεύει" τα φυσικά, χημικά, βιολογικά και γεωλογικά, αλλά και καταστάσεις ή διαδικασίες που αφορούν τους οργανισμούς και τις σχέσεις τους με το περιβάλλον στο οποίο ζουν.

2. Στην απόκτηση της ικανότητας να αναγνωρίζει την ενότητα και τη συνέχεια της επιστημονικής γνώσης στις θετικές επιστήμες, όπως και της ικανότητας να αναγνωρίζει τη σχέση που υπάρχει μεταξύ τους.

3. Στην εξοικείωση του μαθητή με τον επιστημονικό τρόπο σκέψης, την επιστημονική μεθοδολογία (παρατήρηση, συγκέντρωση - αξιοποίηση πληροφοριών, διατύπωση υποθέσεων, πειραματικό έλεγχό τους, ανάλυση και ερμηνεία δεδομένων, εξαγωγή συμπερασμάτων, ικανότητα γενίκευσης και κατασκευής προτύπων).

4. Στη δυνατότητα αξιολόγησης των επιστημονικών και τεχνολογικών εφαρμογών, ώστε ο μαθητής, ως μελλοντικός πολίτης, να είναι ικανός να τοποθετείται κριτικά απέναντί τους και να αποφαίνεται για τις θετικές ή αρνητικές επιπτώσεις τους στην ατομική και κοινωνική υγεία, τη διαχείριση των φυσικών πόρων και το περιβάλλον.

5. Στη διαπίστωση της συμβολής των Φυσικών Επιστημών στη βελτίωση της ποιότητας ζωής του ανθρώπου.

Your IP: 10.2.32.21
Today: Σεπ 24, 2017

Στο υπομενού "Ζητήματα Νομοθεσίας" αναρτήθηκε υλικό που αφορά Χρήση Κινητών Τηλεφώνων και Ηλεκτρονικών Συσκευών στην Εκπαίδευση. Επίσης, στο κεντρική σελίδα (κάτω δεξιά) προστέθηκε υπομενού (Τα ..."νέα"..των ΕΠΑΛ) με υπερσυνδέσμους που αφορούν τις πρόσφατες εξελίξεις στον χώρο της Επαγγελματικής Εκπαίδευσης. Οι υπερσύνδεσμοι θα ανανεώνονται καθημερινά.

Η επίσημη σελίδα του Υπουργείου για την Επαγγελματική Εκπαίδευση

Θέματα που αφορούν τις μαθήτριες και τους μαθητές της Επαγγελματικής Εκπαίδευσης

Θεσμικό Πλαίσιο

Ανακοινώσεις για τα ζητήματα της Μαθητείας