Μαθητικοί αγώνες

Καλλιτεχνικές και Αθλητικές Δραστηριότητες

σχολική περιοδο 2013 - 2014

Αγαπητοί μαθητές, αγαπητές μαθήτριες,

σας προτείνουμε να συμμετάσχετε στα παρακάτω:

1]                                                                                                                                                .

Στα πλαίσια της δράσης «+δημιουργώ» με στόχο την ευαισθητοποίηση και ενεργοποίηση της

εκπαιδευτικής κοινότητας για τη Σχολική βία και τον Εκφοβισμό καλείστε να δημιουργήσετε

Αφίσα (ατομικά ή ομαδικά)  την Τετάρτη 12-2-2014  την 6η και 7η ώρα.

2]

Το «Ίδρυμα Αικατερίνης Λασκαρίδη» προκηρύσσει τον 2ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Πρωτόλειου

Διηγήματος στην μνήμη της «Καίτης Λασκαρίδη». Ο διαγωνισμός απευθύνεται στους μαθητές των

σχολικών μονάδων Δ/μιας Εκπ/σης. Η συμμετοχή στον διαγωνισμό είναι προαιρετική και η

συγγραφή του διηγήματος θα γίνει εκτός σχολικού ωραρίου.

Σχετικό έγγραφο.

H αξιολόγηση των διηγημάτων θα γίνει από  Κριτική Επιτροπή.

Tα μέλη της Επιτροπής  oρiζovται από  τo lΔΡΥΜΑ «ΑlKATEPΙΝΗ ΛΑΣKΑPlΔΗ».

Tα βραβεία που θα απονεμηθούν ορίζονται ως ακολούθως :

Για το Γυμνάσιο:

Α΄ Βραβείο 1.000 ?

Β΄ Βραβείο  600 ?

Γ΄ Βραβείο 400 ?

Για το Λύκειο

Α΄ Βραβείο 1.500 ?

Β΄ Βραβείο 1.000 ?

Γ΄ Βραβείο 600 ?

Αθλοθέτης είναι το Ίδρυμα "Αικατερίνη Λασκαρίδη".

3]

Σας ενημερώνουμε για το εγκεκριμένο μαθητικό διαγωνισμό Δημιουργίας

Αφίσας ή Βίντεο ή Ζωγραφιάς

με τίτλο το «Δώρο της Βροχής».

Τον διαγωνισμό προκηρύσσει η

στο πλαίσιο ευαισθητοποίησης και ενημέρωσης για το δώρο της βροχής

και απευθύνεται

σε μαθητές που έχουν ήδη υλοποιήσει το πρόγραμμα.

4]

ΘΕΜΑ: «Προκήρυξη Πανελλήνιων Σχολικών Αγώνων  ΛΥΚΕΙΩΝ

Ομαδικών Αθλημάτων και Ανωμάλου Δρόμου  σχ.  έτους 2013-2014».

Σας ενημερώνουμε για την Προκήρυξη και έναρξη  της Α΄ Φάσης των Πανελλήνιων Σχολικών

Αγώνων ΛΥΚΕΙΩΝ για μαθητές και μαθήτριες στα Ομαδικά Αθλήματα Ποδοσφαίρου,

Καλαθοσφαίρισης, Πετοσφαίρισης, Χειροσφαίρισης καθώς και στον Ανώμαλο Δρόμο

Επισημαίνεται ότι θα δοθεί προτεραιότητα στο Άθλημα της Πετοσφαίρισης Λυκείων, καθότι το

Παγκόσμιο Σχολικό Πρωτάθλημα Πετοσφαίρισης θα διεξαχθεί στην  πόλη

Espinho & Santa Maria da Feira της Πορτογαλίας  από  9  έως 14 Απριλίου 2014.

5]

ΘΕΜΑ:  «Προκήρυξη Πανελληνίων Σχολικών αγώνων Επιτραπέζιας Αντισφαίρισης

Γενικών Λυκείων και ΕΠΑ.Λ. Ελλάδας, σχ. Έτους 2013-2014»

Η Κεντρική Οργανωτική Επιτροπή Σχολικών Αγώνων (Κ.Ο.Ε.Σ.Α.)

Π ρ ο κ η ρ ύ σ σ ε ι

Τους Πανελλήνιους Σχολικούς Αγώνες Επιτραπέζιας Αντισφαίρισης μαθητών και μαθητριών

Γενικών Λυκείων και ΕΠΑ.Λ. Ελλάδας  για το σχολικό έτος 2013-2014.

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΔΙΕΞΑΓ?ΓΗΣ : Σαββάτο και Κυριακή 8-9/3/2014

ΤΟΠΟΣ ΔΙΕΞΑΓ?ΓΗΣ : Πειραιάς, Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας (Σ.Ε.Φ.),

Αίθουσα Επιτραπέζιας Αντισφαίρισης.

Καλό κουράγιο και δύναμη

σε όσους και όσες συμμετέχουν.
.

Today: Μαϊ 24, 2018

Αγαπητοί μαθητές και αγαπητές μαθήτριες, όπως προβλέπεται από τη νομοθεσία, όλοι οι υποψήφιοι για συμμετοχή στις Πανελλαδικές εξετάσεις του 2018 των Επαγγελματικών Λυκείων (ΕΠΑΛ), για εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση, πρέπει να υποβάλουν στο Λύκειό τους Αίτηση-Δήλωση υποψηφιότητας συμμετοχής στις εξετάσεις αυτές.

Η προθεσμία ορίζεται από την Παρασκευή 16 ως και την Πέμπτη 29 Μαρτίου για όλους τους υποψηφίους που επιθυμούν να συμμετάσχουν στις Πανελλαδικές εξετάσεις των των Επαγγελματικών Λυκείων (ΕΠΑΛ). Επισημαίνεται ότι η ανωτέρω προθεσμία είναι αποκλειστική και μετά την παρέλευσή της δεν γίνεται δεκτή καμία Αίτηση-Δήλωση.

16-03-18 Υποβολή Αίτησης – Δήλωσης των υποψήφιων για συμμετοχή στις Πανελλαδικές Εξετάσεις των ΕΠΑΛ έτους 2018

Όπως προβλέπεται από τη νομοθεσία, όλοι οι υποψήφιοι για συμμετοχή στις Πανελλαδικές εξετάσεις του 2018 των Επαγγελματικών Λυκείων (ΕΠΑΛ), για εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση, πρέπει να υποβάλουν στο Λύκειό τους Αίτηση-Δήλωση υποψηφιότητας συμμετοχής στις εξετάσεις αυτές.

Η προθεσμία ορίζεται από την Παρασκευή 16 ως και την Πέμπτη 29 Μαρτίου για όλους τους υποψηφίους που επιθυμούν να συμμετάσχουν στις Πανελλαδικές εξετάσεις των Επαγγελματικών Λυκείων (ΕΠΑΛ). Επισημαίνεται ότι η ανωτέρω προθεσμία είναι αποκλειστική και μετά την παρέλευσή της δεν γίνεται δεκτή καμία Αίτηση-Δήλωση.

Ο υποψήφιος μπορεί να προμηθεύεται την Αίτηση – Δήλωση που αναλογεί στην περίπτωσή του είτε από το διαδίκτυο, είτε από το Λύκειό του. Στη συνέχεια  θα συμπληρώνει την Αίτηση - Δήλωση σύμφωνα με τις οδηγίες που αναγράφονται στο έντυπο και θα προσέρχεται στο Λύκειό του, για την οριστική ηλεκτρονική υποβολή της. Στην επίσημη ιστοσελίδα του Υπουργείου Παιδείαςwww.minedu.gov.gr, στο σύνδεσμο ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ, αναρτώνται τα κατά περίπτωση υποδείγματα της Αίτησης-Δήλωσης και οι σχετικές εγκύκλιοι που περιγράφουν πλήρως τη διαδικασία και τα αναλυτικά δικαιολογητικά για κάθε κατηγορία υποψηφίου (ΕΠΑΛ, μαθητής ή απόφοιτος).