Αγαπητοί μαθητές, αγαπητές μαθήτριες,

Η ποιότητα  του  πνευματικού  πολιτισμού  μιας  χώρας πιστοποιείται  σε συνθήκες  στις οποίες συρρικνώνεται  ή εκμηδενίζεται  η  υλική  άνεση  των ανθρώπων της. Σε  τέτοιες  συνθήκες  αναδύεται  εξυψωμένη  η  πνευματική παρακαταθήκη  κάθε  λαού.

Πρωτοπόροι  και  τολμηροί  εκφραστές  της  πνευματικής  παλίρροιας  είναι  οι εκπαιδευτικοί  καθώς  εμπνέουν  στους  μαθητές  τους  υψηλές  αξίες και  την αναζήτηση  των  ουσιωδών  στην  ανθρώπινη  ζωή. Κάθε  σχολική  μονάδα  που σέβεται  τον  εαυτό της  αγωνίζεται  να  υψώσει  ανάχωμα  στη λαίλαπα  της ιδεολογικής  σύγχυσης, του  αμοραλισμού  και  του  μηδενισμού  που  απειλεί την ομαλή  κοινωνική  συμβίωση  επιδιώκοντας  να  αναστηλώσει  τις  ανυπέρβλητες πνευματικές  αξίες.

Στο  πλαίσιο  αυτό  το  1ο ΕΠΑΛ  Περάματος  έχει δώσει  μεγάλη  έμφαση  στην οργάνωση, ανανέωση  και  εύρυθμη  λειτουργία  της  Βιβλιοθήκης  του  που  δίνει τη δυνατότητα  να  δανείζεται  η  σχολική  κοινότητα  βιβλία  ή  να  παρέχει  έναν ιδανικό χώρο  γνωριμίας  και  ανάγνωσής τους.

Η  Βιβλιοθήκη  μας  περιέχει  πλούτο  θεματικών  ενοτήτων  και  ποικιλία  τίτλων υψηλής ποιότητας  και  εξαιρετικού  ενδιαφέροντος. Πιο  συγκεκριμένα  στη Βιβλιοθήκη  μας  ενυπάρχουν  βιβλία  από  τις  εξής θεματικές  περιοχές:

Α. Παιδική Λογοτεχνία

Β. Νεοελληνική  Λογοτεχνία-Πεζογραφία

Γ. Νεοελληνική Λογοτεχνία-Ποίηση

Δ. Κοινωνιολογία-Φιλοσοφία-Παιδαγωγική

Ε. Ξένη  Λογοτεχνία

ΣΤ. Τέχνες-Πολιτισμός

Ζ adobe acrobat xi standard download trial. Θεολογία

Η. Ιστορία-Πολιτική

Θ. Κριτικές-Μελέτες-Αφιερώματα  σε  Γλώσσα  και  Λογοτεχνία

Ι.  Λεξικά-Εγκυκλοπαίδειες

ΙΑ. Βιβλία  όλων  των ειδικοτήτων  του  Επαγγελματικού  Λυκείου

Στόχος   μας  είναι  η  Βιβλιοθήκη  να  αποτελεί  την  πνευματική  και  πολιτισμική εστία  της  σχολικής  μονάδας  μας  αλλά  και  ένα  σημείο  θετικής  αναφοράς  των  μαθητών  μας.

Ο  ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ

Νίκας Αναστάσιος

Today: Μαϊ 24, 2018

Αγαπητοί μαθητές και αγαπητές μαθήτριες, όπως προβλέπεται από τη νομοθεσία, όλοι οι υποψήφιοι για συμμετοχή στις Πανελλαδικές εξετάσεις του 2018 των Επαγγελματικών Λυκείων (ΕΠΑΛ), για εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση, πρέπει να υποβάλουν στο Λύκειό τους Αίτηση-Δήλωση υποψηφιότητας συμμετοχής στις εξετάσεις αυτές.

Η προθεσμία ορίζεται από την Παρασκευή 16 ως και την Πέμπτη 29 Μαρτίου για όλους τους υποψηφίους που επιθυμούν να συμμετάσχουν στις Πανελλαδικές εξετάσεις των των Επαγγελματικών Λυκείων (ΕΠΑΛ). Επισημαίνεται ότι η ανωτέρω προθεσμία είναι αποκλειστική και μετά την παρέλευσή της δεν γίνεται δεκτή καμία Αίτηση-Δήλωση.

16-03-18 Υποβολή Αίτησης – Δήλωσης των υποψήφιων για συμμετοχή στις Πανελλαδικές Εξετάσεις των ΕΠΑΛ έτους 2018

Όπως προβλέπεται από τη νομοθεσία, όλοι οι υποψήφιοι για συμμετοχή στις Πανελλαδικές εξετάσεις του 2018 των Επαγγελματικών Λυκείων (ΕΠΑΛ), για εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση, πρέπει να υποβάλουν στο Λύκειό τους Αίτηση-Δήλωση υποψηφιότητας συμμετοχής στις εξετάσεις αυτές.

Η προθεσμία ορίζεται από την Παρασκευή 16 ως και την Πέμπτη 29 Μαρτίου για όλους τους υποψηφίους που επιθυμούν να συμμετάσχουν στις Πανελλαδικές εξετάσεις των Επαγγελματικών Λυκείων (ΕΠΑΛ). Επισημαίνεται ότι η ανωτέρω προθεσμία είναι αποκλειστική και μετά την παρέλευσή της δεν γίνεται δεκτή καμία Αίτηση-Δήλωση.

Ο υποψήφιος μπορεί να προμηθεύεται την Αίτηση – Δήλωση που αναλογεί στην περίπτωσή του είτε από το διαδίκτυο, είτε από το Λύκειό του. Στη συνέχεια  θα συμπληρώνει την Αίτηση - Δήλωση σύμφωνα με τις οδηγίες που αναγράφονται στο έντυπο και θα προσέρχεται στο Λύκειό του, για την οριστική ηλεκτρονική υποβολή της. Στην επίσημη ιστοσελίδα του Υπουργείου Παιδείαςwww.minedu.gov.gr, στο σύνδεσμο ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ, αναρτώνται τα κατά περίπτωση υποδείγματα της Αίτησης-Δήλωσης και οι σχετικές εγκύκλιοι που περιγράφουν πλήρως τη διαδικασία και τα αναλυτικά δικαιολογητικά για κάθε κατηγορία υποψηφίου (ΕΠΑΛ, μαθητής ή απόφοιτος).